ZAPOWIADAJĄ SIE WYSOKIE PLONY OWOCÓW
Tegoroczna aura sprzyja kwitnieniu drzew i krzewów owocowych. W wielu rejonach kraju już po kwitnieniu czereśni, a pogoda była korzystna dla oblotów pszczół.
Zdaniem Grzegorza Pagacza, sadownika z województwa łódzkiego towaru powinno być dużo, jednak jakość może być zróżnicowana. Ponieważ wiosna przyszła dość gwałtownie, na części plantacji nie zdążono przeprowadzić wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych (np. cięcia). Ostateczną opinię co do wielkości plonów będzie można wydać po opadzie zawiązków w czerwcu (opad świętojański) – dodaje G. Pagacz. W niektórych rejonach sadowniczych problemem może być mała liczba pszczół. Ze względu na nieprzestrzeganie okresów karencji przy opryskach sporo tych owadów ulega zatruciu. Liczba rodzin pszczelich spada, alarmują pszczelarze. Szacuje się, że obecnie liczna rodzin pszczelich w Polsce wynosi 1,55 miliona. Większość pasiek liczy od 20 do 50 pni. Sadownicy chcąc zapewnić pełne zapylenie przywożą ule do sadów. Pasieki sprowadzane są m.in. z lubuskiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego. W tych województwach najwięcej jest rodzin pszczelich. W pełni kwitnienia są teraz grusze i wiśnie. Gruszek nie powinno zabraknąć, o ile w tym roku nie będzie gwałtownego spadku temperatury przy „trzech ogrodnikach” (11-13 maja) – szacują sadownicy. Na plantacjach agrestu już tworzą się zawiązki. W 1/3 sadów jabłoniowych rozpoczęło się kwitnienie.
Dobra wiadomość dla amatorów truskawek – plantacje przezimowały b. dobrze, a ciepła i słoneczna pogoda sprzyja dobremu kwitnieniu. Krzewinki spod włókniny kwitną już w wielu rejonach, ale także plantacje polowe zaczynają wchodzić w fazę kwitnienia.